ИМОТА ВЕЧЕ Е ПРОДАДЕН. КАКВО СЛЕДВА?

 Какво е длъжен продавачът?

Продавачът е длъжен да предаде собствеността на купувача в състоянието, в което се е намирал по време на продажбата заедно с плодовете от тогава. Той отговаря, ако трети лица имат право на собственост или други права по отношение на имота, които могат да противопоставят на купувача, освен ако последният е знаел за тях.

Съществуват случаи, когато продавачът трябва да заплати данъка върху недвижимия имот. Това са случаите на прехвърляне на недвижим имот или учредяване на вещни права върху него.

При прехвърляне на недвижим имот или при учредяване на вещни права върху недвижим имот дължимият до прехвърлянето/учредяването данък, включително за месеца на прехвърлянето/учредяването, се заплаща от прехвърлителя/учредителя преди прехвърлянето/учредяването.

         Какво е длъжен купувачът?

         Съгласно чл.14 Закона за местните данъци и такси всеки, който е придобил нов имот, независимо дали е ново или старо строителство, или става въпрос за замяна, е длъжен в двумесечен срок от изповядването и вписването на съответната сделка в Агенция по вписванията да подаде данъчна декларация за облагане с годишен данък.

Запомнете! Такава данъчна декларация се подава не само при придобиване на имот, а и при учредяване на право на ползване. Тук задължен да декларира е ползвателят. Декларирането се извършва в отдел „Местни данъци и такси“ към общината по местонахождението на имота.

Ако сте закупили имот на груб строеж, трябва да изчакате сградата да получи разрешение за ползване и едва тогава да го декларирате в двумесечен срок от датата на разрешението.

В административно-наказателните разпоредби на закона са предвидени глоби, ако този срок не се спази. Те са в размер от 10 до 400 лв. за физическите лица, по преценка на наказващия орган. В същия диапазон са глобите и ако в данъчната декларация не са посочени или невярно са посочени данни, вследствие на което е определен по-малък данък или се е стигнало до освобождаване от данък. Задължението за деклариране на имоти важи и за юридическите лица и при пропуск имуществената санкция за тях е от 100 до 1000 лв.

При наследяване на имот срокът за деклариране е различен, тъй като при него действа друга разпоредба на закона. В случая Декларацията трябва да се подаде в 6-месечен срок. Същият срок е предвиден и за декларациите за данък наследство. При тях важи правилото, че подадена в срок декларация от един наследник ползва и останалите наследници. Глобата при не подаване на декларация от наследниците, заветниците или техния законен представител (например родителите на малолетно дете, което наследява от дядо си апартамент) е от 10 до 500 лв.

Тук е добре да се каже, че данъчна декларация трябва да се подаде и при промяна характеристиките на имота, която може да доведе до промяна и на данъка. Например луксозен ремонт, голямо преустройство или промяна в предназначението на имота – от жилище на офис, от основно жилище (за което по закон се плаща 50 % от данъка) в жилище и други.
Декларирането на имот може да се извърши и от упълномощено лице. За всеки имот се подава отделна декларация.

Из Имотен регистър, https://www.registryagency.bg/bg/registri/imoten-registar/osnovni_etapi_pri_pokupko-prodazba/

Общинският съвет определя с наредба размера на данъка в граници от 0,1 до 4,5 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. Данъкът се определя върху данъчната оценка на недвижимите имоти към 1 януари на годината, за която се дължи и се съобщава на лицата до 1 март на същата година.

Данъкът върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим, като на предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.

В случай, че купувачът е съсобственик, съответно ползвател (наемател), останалите съсобственици или ползватели се възползват от нея. Декларацията с Вашите данни можете да намерите ето тук: Необходими документи.

Запомнете! Не се облагат с данък недвижимите имоти с данъчна оценка до 1680 лв. включително, както и земеделските земи и горите, с изключение на застроените земи – за действително застроената площ и прилежащия ѝ терен.

Данъкът се заплаща независимо дали недвижимите имоти се използват или не. Освободени са от данък и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „B“, както и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „C“, издадени по реда на Закона за енергийната ефективност и наредбата по чл. 48 от Закона за енергийната ефективност.

Купувачът дължи едновременно с данъка и такса битови отпадъци, която се регламентира с нормативен акт на общината по местонахождение на имота. Нейният размер е различен за различните общини. Обикновено таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване – от ползвателя. При концесия данъчно задължен е концесионерът.

Собствениците, а при учредено вещно право на ползване ползвателите на имота подават декларация по образец в Дирекция “Местни приходи” при съответната община.

За определяне на такса за битови отпадъци за нежилищни имоти, задължените лица подават в срок до 30 ноември на предходната година до кмета на общината чрез Дирекция “Местни приходи“.

Таксата битови отпадъци се заплаща на вноските и в сроковете за заплащане на данъка върху недвижимите имоти, а на предплатилите в срока по чл. 28, ал. 2 от ЗМДТ дължимата такса за цялата година, се прави отстъпка от 5 на сто.

Когато недвижим имот, за който се дължи такса за битови отпадъци и правото на собственост или ограниченото вещно право е притежание на няколко лица, те дължат такса за съответните части, които притежават.

         Запомнете! Всеки от собствениците на имота може да плати такса за битови отпадъци за целия имот за своя сметка или за сметка на останалите. Общинският съвет определя с наредбата по чл. 9 от Закона за местните данъци и такси реда, по който лицата, не ползващи услугата през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на съответната такса.

Сподели

Нямате право да копирате съдържание от този сайт.