ОРГАНИЗИРАЙТЕ ПОСЕЩЕНИЕ (ОГЛЕД) НА ПРОДАВАНИЯ ИМОТ

Необходими са няколко посещения или поне две. Не забравяйте да направите едно през седмицата и едно през уйкенда в различно време (сутрин или вечер). Понякога може да бъде разумно да бъдете придружени по време на второто посещение от някой, който е по-малко заинтересован от сделката, приятел или роднина. Той ще има по-обективен поглед, а това ще е във Ваша полза.

 Препоръчително е да пристигнете малко преди уговорения час за оглед. Направите кратка обиколка на квартала. Ще сте наясно с околната среда, близостта на магазини, училища и транспорт. След това, ако достъпа е свободен, можете да влезте в сградата. Само един поглед е достатъчен, за да Ви се визуализира състоянието на общите части. Това е и допълнителна възможност да се срещнете с портиера, охраната или съседите в сградата. Позволете си да зададете няколко въпроса, които са важни за Вас. Когато една съвместна собственост работи зле, хората говорят лесно.

В случай, че посещавате апартамент независимо дали е празен или зает, не забравяйте да погледнете състоянието на тавана (никога не се сещаме да погледнем тавана, но все пак е важно!). Огледайте също стените, прозорците и вратите.  Също така обмислете дали имотът предлага добро разпределение, с добра видимост и изложение.

              Добре е да знаете: Изложение изток-запад е за предпочитане пред изложение север-юг. Стаите, изложени на север, са по-малко светли и по-трудни за отопление, освен ако не са снабдени с двоен стъкло-пакет за изолация. Препоръчително е собственикът да Ви представи информация относно енергийните характеристики на имота (диагнозата на енергийната ефективност, ако е налична такава). Това Ви позволява да знаете енергийното потребление на жилището, тоест бюджета за отопление, който ще се налага да отделяте. Ако не се е сдобил с такава, може да изискате от него сметките за отопление през последната календарна година. Те също са показателни до известна степен.

              Трябва да зададете следните въпроси на собственика:

    •                           Каква е площта на имота?
    •                           Какъв е начинът на отопление и снабдяването с топла вода?
    •                           Има ли шум в апартамента? Можете да поискате от продавача няколко минути мълчание.
    •                           Жилището ще се освободи ли бързо? Ако не, кога ще бъде свободно?
    •                           Какъв е размерът на такса за поддръжка на входа и общите части?
    •                           Комините работят ли?

Трябва да зададете и въпроси за съжителството по Закона за етажната собственост: По принцип всички съсобственици трябва да имат „книга за поддръжка и ремонт“. Това по някакъв начин е „здравната книга“ на сградата. Всеки продавач трябва да може да предостави този документ на бъдещия си купувач, като го изиска от управителя на етажната собственост.

Също така е важно да попитате за таксите върху етажната собственост. Не забравяйте да поискате последната сума на разходите, както и последните заседания на Общото събрание. Протоколите от срещата са богати на уроци. Ще можете да проверите дали са гласувани разходи и за какъв бюджет. Те също така могат да покажат, че етажната собственост е в големи финансови затруднения, защото много собственици не плащат таксите или не работят.

    •                          И накрая последната важна тема: местни данъци. Поискайте да видите данъците за имота и заплащаните разписки.

              Подготвяте ли се да купите жилище, обитавано от наематели ? Помолете продавача да ви даде договор за наем. По този начин ще знаете режима на наемане (продължителността, която остава да тече, размера на наемната цена) и ще можете да проверите дали наемателят има право на преференция, т. е. първи да закупи имота и други неща, които биха могли да бъдат засегнати в договора.

                 Второ посещение:

              Ако ви харесва даден имот, направете второ посещение. Направете го обаче, ако е възможно по различно време. Гледайте този път всеки детайл подробно. Не се притеснявайте, ако видите малки пукнатини, но внимавайте за всякакви следи от влага. Вижте дали има шкафове и гардероби, ако предпочитате обзаведено жилище.  Ние винаги се нуждаем от тях! Разгледайте останалото обзавеждане ( кухненско обзавеждане, стенни огледала, завеси и др.).

              Когато продавачът е дал разрешение за продажба, наемателят може да упражни правото си на преференция, ако продажната цена му се струва достъпна. Това не означава, че продавачът винаги ще се обърне първо към своя наемател, когато реши да предложи имота си за продажба. Но ако това е клауза в договора за наем, ще го направи задължително.

              Посещение на къща

              Моментите, на които трябва да наблегнем по време на посещението на една къща, са подобни на тези на един апартамент. Започнете да инспектирате:

    •                           тавана, стените, прозорците, мазето;
    •                           изложение, видимост и разположение;
    •                           комини, режим на отопление, наличие на топла вода;
    •                           шум;
    •                           площ, наличност и размер на данъците и таксите.
    •                           време на последен ремонт-ремонтните дейности често са много скъпи.

              Също така не забравяйте да поискате от продавача да Ви каже какъв е вида на санитария в къщата: дали канализацията и водоснабдяването е отделно  или е свързана с външната канализация. Ако къщата има свое собствено водоснабдяване, помолете продавача да Ви каже какво е неговото състояние. Имайте предвид, че за жилища, които не са свързани с общата канализация, продавачът е добре да предостави санитарна диагноза, най-късно към момента на сключването на договора за продажба. В България с химичен и биологичен  анализ на питейната вода се занимават специално акредитирани за тази цел лаборатории. Те извършват анализ по определен набор от показатели, чрез които се определя годността на водата за питейно-битови нужди ( съгл. Наредба № 9/ 16.03.2001 г.) Ако се нуждаете от подобен тип анализ, моля кликнете ето тук:https://shipkagroup.com/medical-about-our-clinic.html

 

              Ако сте харесали нещо по време на първото ви посещение (идеално местоположение, транспорт наблизо, приятен терен), се върнете за второ посещение с човек, който е специалист или поне е наясно с тези неща. Това, което за Вас е добро и хубаво, би могло да се окаже недостатък от професионална гледна точка. Добре е да се посъветвате все пак, въпреки че решението си е абсолютно Ваше.

              Предупреждение: Не забравяйте след като огледате имота и да поискате план, скица на къщата и нотариален акт (ако има такъв). Това е важно, защото може да са предприети промени, които не са узаконени и да заплатите за тях по-скъпа цена.

Няколко препоръки към продавача: По време на посещението, отговорете на всички въпроси на Вашите посетители. Отделете им достатъчно време и дори да се върнат в някои от стаите, не се изнервяйте. Не се колебайте да говорите и за местонахождението на имота, за квартала и неговите преимущества (близост на автобусна спирка, на метро-станция, на болница или супермаркет).

Организирайте си огледите така, че времето да е еднакво удобно и за Вас и за купувача. Нека часовете за оглед не  станат причина купувачът да се откаже преди още да е видял имота.

    •                          Посрещнете кандидата за закупуване на Вашия дом приветливо и усмихнато.
    •                          Бъдете любезни през цялото време на посещението.
    •                          Не отвличайте вниманието на кандидат-купувача с излишни приказки и прекалено много обяснения.
    •                          Постарайте се да запазите самообладание, дори кандидата да критикува по предизвикателен начин Вашето жилище. Отговаряйте му културно и достойно защитете позицията си, подчертавайки преимуществата на жилището Ви. Не забравяйте, че все пак имота Ви е за продан и той се е превърнал в стока, а не място където живеете.

Знайте как да преговаряте за цената на имота си: Купувач, който се интересува от Вашия дом, изразява желанието си за покупка. Ако цената е посочена в обявата, просто трябва да уговорите среща  при адвоката, за да подпишете предварителния договор или да го направите самостоятелно! Това е по Ваша преценка. Ако е на по-ниска цена, прегледайте отново пазара наблизо. Ако смятате, че цената, която се предлага е неразумна, можете да поискате обяснение за  причините за това. Обмисляйте внимателно всяка стъпка!

Ако сте използвали услугата „Оценка от специалист“, за да разберете цената на Вашия имот, нотификацията за стойността, която Ви е дадена може да Ви помогне да докажете на купувача, че Вашата цена е в съответствие с пазара. Правилно фиксираната продажна цена Ви позволява да продавате по-бързо. Нашите експерти по оценяване (услугата важи за цялата страна) предоставят ценни съвети, които ще Ви помогнат да преговаряте.

Ако предпочитате имота Ви да бъде оценен от наш партньор, моля заявете услугата ето тук:  Оценка на недвижими имоти

              Имот в комплекс от затворен тип

              Интересът към жилища от „затворен тип“ расте непрекъснато. Хората искат да подобрят начина си на живот и прибягват към търсенето на имоти от по-висок клас, в затворени комплекси . Тези имоти са предпочитани, защото са построени в по-спокойни райони, най-често в периферията на големия град. Обикновено сградите са  нискоетажни и със специфична архитектура.

Ако къщата или апартамента, които искате да закупите, принадлежат към  затворен комплекс, трябва да се информирате и за другите имоти в комплекса, тъй като Вие сте обвързани с тях чрез строги, общи правила. По-добре е да се запознаете с тях, преди да се решите да закупите имота. Ако желаете да направите това, моля запознайте се със следващата публикация.

Сподели

Нямате право да копирате съдържание от този сайт.